Patkánymérget evett a kutyám, mit tegyek?

Ez a bejegyzés azért született meg, mert szeretnék segíteni azoknak, akik ne adj’ Isten ilyen helyzetbe kerülnek. Előrebocsátom: nagyon is gyakran történik meg, hogy egy kutya hozzájut a patkányméreghez, és mivel ez egy lassan ölő méreg, egyszerre vagyunk jó és rossz helyzetben.

Forrás: pexels.com, Andrew Neel

A tudnivalókat a Foxterrier Fajtamentés és a Pesterzsébeti Állatorvosi Rendelő jóvoltából szedtem össze, és amennyiben valami hibásan, tévesen szerepelne, akkor a lehető leggyorsabban javítom.

Fontos! Az alábbi tanácsok a szokásos rágcsálóirtó pép vagy granulátum felevésére vonatkoznak, egyéb szerek (pl. sztrichnin) esetében nem érvényesek.

Ha tehát a kutyánk rágcsálómérget evett fel… (Mármint ha láttuk is az esetet, vagy vélelmezzük a méreg fogyásából és abból, hogy a kutya hozzáférhetett.)

1. Nyugodjunk meg, ez a méreg lassan fejti ki a hatását, tehát nem kell kapkodnunk.

2. Ugyanakkor sietnünk is kell, mert első lépés a kutya mielőbbi hánytatása.

Ezt az állatorvos megteszi egy drága de hatásos és biztonságos szerrel, ezért a legjobb, ha orvoshoz sietünk kedvencünkkel. De ha ez nem lehetséges, vagy hosszú volna az út… akkor hánytassuk meg a kutyát házilag. Lehetőleg ez fél órán belül történjen meg, de 1-2 órával azelőtti felevéskor is számíthat.

Hánytatáshoz oldjunk fel 1 dl vízben 2 szem hyperol tablettát. (Ijedtünkben ne keverjük össze a hipermangánnal!)

Ezt az oldatot itassuk meg a kutyával. Ha nem megy magától, akkor fecskendővel juttassuk be a kutya szájába, ha pedig nagyon tiltakozós fajta, és nem vagyunk képesek lefogni, akkor a cél érdekében egy pici ízes valamit is hozzákeverhetünk, például egy kanál húslevest. (Cukros, csokis dolgot tilos! Krumplilevest tilos!)

Figyelem! Refluxos, gyomorbeteg kutyánál ez nem éppen kímélő módszer, de egy egészséges ebnek a nyelőcsöve sem lesz a legjobb állapotban a hánytatás után. Én a magam részéről laikusként azt gondolom, hogy inkább legyen ezután pár hétig érzékeny kutyám, mint ne legyen.

2. Szerencsés esetben kb. 5 perce elteltével a kutya öklendezni fog. Ne engedjük, hogy visszaegye a kihányt gyomortartalmat. Ehhez célszerű, ha pórázra tesszük, és elhúzzuk onnan.

3. Vizsgáljuk meg, hogy a szer kijött-e. Ezek a mérgek mindig színesek (a legismertebb piros, de van kék is). Ha a felevett mennyiség nagyjából ott van, akkor nagy mázlink van, de ezzel nem ért véget a feladatunk. Ha nincs ott, akkor sincs katasztrófa.

4. Valószínűleg többször hány majd egymás után, erre számítsunk.

5. Ha már biztosan nem jön több, akkor adjunk neki 20 szem széntablettát. Ezt újabban Cralex néven lehet kapni. Ne aggódjunk, nem lesz székrekedése. Az aktív szén ugyanis megköti a méreganyagokat. A hasfogó az más. Kb. 10 óra múlva még 20 Cralexet kapjon. Hogyan? Mivel a tabletta mindent feketére színez, és nem éppen finom, szerintem porítva keverjük bele sertésmájkrémbe.

6. A patkányméreg valójában egy véralvadásgátló szer, ezért a hatás megakadályozására K1 vitamint kell kapnia a kutyának. A humán patikában kapható Konakion egyrészt hiánycikk a cikk írásának pillanatában, másrészt hivatalosan csak szakorvos írhatja fel, harmadrészt pedig legalábbis a csecsemő változata nem elég a kutyának. Ezért a Hydrovit oldat javasolt, és 10 napig adandó. Állatpatikában beszerezhető.

Ezt elvileg ivóvízbe kell beletenni, méghozzá annyi vízbe, amit az állat egyből elfogyaszt. Ha a kutyánk nem lefetyeli fel azonnal az elé tett vizet, akkor szerintem cselezzük ki azzal, hogy az etetőtáljába csepegtetjük, és akkor azt fogja hinni, hogy már az ennivaló jön. Kutyának testmérettől függően 1-5 ml kell. Hogyan mérjünk ki 1-5 ml-t? Például vegyünk egy fecskendőt a patikában.

7. Több helyen olvashatjuk a neten, hogy a Hyperol nem jó a nyelőcsőnek. A cikkemhez tanácsokat adó állatorvosi rendelő szerint a kutyának beadandó oldat annyira távol áll a problémát okozó koncentrációtól, hogy egészséges kutyának semmi baja nem lehet tőle. Ha mégis agyonra aggódnánk magunkat, akkor írassunk fel Pantoprazolt a nyelőcső és a gyomor védelmére. (Quamatel minit szokás még mondani még vény nélkül, de az nem javasolt.)

8. Figyeljük a kutyát. Ha a bágyadt, vérzik, és a vérzés nem csillapodik, esetleg a vizelete véres, vagy a nyálkahártyája sápadt, akkor siessünk vele orvoshoz.

9. Úgy tudom, hogy két hét elteltével javasolt egy vérkép.

10. Száműzzük mindenhonnan azt a patkánymérget, és számoljuk fel azokat a fészereket, tárolókat, ahova a patkány szívesen bemegy. Ne halmozzunk szemetet, lomot, diót, gyümölcsöt. Hiszen az előbb majdnem pórul jártunk a patkányok miatt. És nem csak a méreg, az állat is okoz bajt. Például leptospirózist.

Ha pedig túl vagyunk a bajon, akkor adjunk hálát akármelyik felső erőnek, beleértve az orvostudományt is. És nagyon szeretgessük meg a kis párát, aztán pedig tiltsuk le a felevésről.

Tovább a blogra »