A közösségi oldalak bugyraiban (alias a fészbukkon) egyre-másra jelennek meg a talált, elveszett kutyákról, macskákról, sőt újabban papagájokról szóló híradások. Aki szeretné, hogy egy ismerőse se maradjon a közösségi oldalakon, annak ajánlom, hogy találomra ossza meg az összes ilyen posztot. Lehetőleg semmi kommentárt ne fűzzön a megosztáshoz, és úgy a hatszázadik környékén garantáltan elkezdik kikövetni az emberek. (Az sok? Dehogy: két nap alatt összejön.)
Gonosz vagyok, hiszen az illető csak segíteni akar? Igen. Csakhogy azt gondolom, a válogatás nélküli megosztogatás oda vezet, hogy a nagy zajban már egy kutyára, cicára, aranyhörcsögre sem figyelünk fel, és éppen a mi környékünkön talált macska fotóját nem szúrjuk ki, pedig az állat pont a szomszédé volna. A másik problémám, hogy a Megosztás gomb fölött görcsöt kapott csuklójú egyének még véletlenül sem olvasnak utána, hogy esetleg nem oldódott-e meg az ügy. Számtalan esetben ott van már a kommenfolyamban (jó esetben az eredeti poszt tetején is), hogy mi lett az állatka sorsa, hazakerült-e, gazdisodott-e. A párperces nyomozás jóval tisztább posztáradathoz vezetne.
Az ilyen, Soprontól Békéscsabáig mindent osztó emberek abban kiváló segítségnek bizonyulnak, hogy milyen posztokat is tesznek ki az emberek, ha például állatot találnak. Így könnyen össze is állhat, hogy mi kell egy ideális #állatottaláltam típusú közleményhez. Az egyszerűség kedvéért nézzük a kutyalelés közösségi oldalakon való lenyomatainak aranyszabályait! Avagy mit posztolj, ha kóbor kutyát találtál?
1. Ha elédugrik egy kutya, először is tartóztasd fel, kapd elő a mobilodat, és fotózz! Dekoratív eb esetén szelfizz vele egyet, dobd ki az Instára, majd … na, hát mennem kellett dolgozni.
2. Az előző pont erősebbik verziója: fotózd le az ebet, majd tedd fel a helyi állatvédő csapat oldalára azzal, hogy menjenek érte, mert Bivalyhöpörnyös Kossuth utcán csatangol. A kutya e poszt hatására garantáltan még órákig kizárólag a bivalyhöpörnyösi Kossuth utcán rohangál majd fel-alá.
3. Buszon, autóban ülve fotózz le egy elmosódó négylábú alakot, majd tedd fel az előbb említett állatvédő egyesület oldalára azzal, hogy láttad és siessenek érte. Bármennyire is a jószándék vezérel, sajnos, ez nem elegendő információ, ellenben egy ideális világban valaki, aki teheti, összeszedné a kóborkát úgy offline módban az út mentén.
4. Megfogtad, hazavitted, nem sütötted meg, úgyhogy most az előszobádban lakik. Posztold ki, hogy kutyát találtál a Kossuth utcában. Semmiképpen ne tedd hozzá a fajtát/jelleget, sem a település nevét.
5. Megfogtad, hazavitted, chipet nem olvastattál, hát keress neki új gazdit. Cuki fotó a fészbukkra, hozzá egy sor: gazdit keres ez a csöpp lányka. Emojik használata kötelező, információk elhallgatása szintén.
6. Ha a kutya az amerikai sztafolsir vagy a pitbú fajta jegyeit mutatja, akkor posztold ki, hogy ivarosan elvihető ingyen. Máris jönnek majd a Helyileg hol? meg az Érdekel típusú kommentek.
7. Ha pedig megkerült a gazda vagy lett új, semmiképpen ne update-eld a posztodat.
Természetesen a fentiekkel nem arra szeretném buzdítani az állatszeretőket, hogy inkább hagyják figyelmen kívül a kóbor állatokat és a róluk szóló posztokat. Nem erről van szó, csak hangsúlyoznám, mennyire fontos kicsit offline-ul is végiggondolni a helyzetet, mert az állat nagyon is offline teremtménye ennek a világnak.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: