Állataim és egyéb családtagok

Lisszabon madarai

You will never forget Lisbon, hirdeti egy városnézős buszocska. Ez így van, főleg, ha nem szervezett úton fedezzük fel. Lisszabont imádni és utálni lehet, vagy és vagy, és egyszerre a kettőt. Ötödik lisszaboni utamon, hetedik portugáliain, amiből ez a második idén, csak az imádni jött össze. És ez így van jól. Lisszabon fényes, színes, rengeteg a park, és már majdnem minden kerületében van egy jóbarát. Egyiküknek köszönhetően kerültem újra a téli tavaszba, tudniillik ebben a városban nem (csak) a globális felmelegedés miatt lehet télen 21 fok. 

img_20161221_092427

Lisszabon a parkok városa. A parkok pedig a kacsák, sirályok minivárosai. Járjon az ember akár a Jeromos-kolostor előtti, a turisták áldásos ténykedése ellenére is rendezett, az afrikai származású takarítók által pedáns rendben tartott parkocskában, vagy akár a Gulbenkian alapítvány múzeumának csodás kertjében. A Gulbenkian tíz éve a társam, ha feltöltődni vágyom Lisszabonban. 2006-ban jártam itt először (ekkor utaztam ki első alkalommal egyedül, akkor még remegő gyomorral), és már akkor órákig el tudtam nézegetni a szobrok között totyogó kacsákat. Nem is igazi egy kültéri alkotás, ha nincs összhangban a természettel. A Gulbenkian egy varázslatos világ, ahol fűre lépni szabad, sőt leheveredni is lehet, és simán megeshet, hogy napozás közben átgyalogol rajtunk egy fontoskodó vadkacsa. Közben érdemes az égre nézni, mert a hely egy légifolyosó alatt fekszik. Azaz körülbelül ötpercenként elhúz egy repülő, olyan magasságban (vagy inkább alacsonyságban), hogy le lehet olvasni a légitársaság nevét, de még a gép jelzését is. Idén még nílusi ludakkal meg egy általam albínónak nézett vadkacsával találkoztam. Persze, mindegyik követett. Pedig nem is eteti őket boldog-boldogtalan, méghozzá helyesen.

img_20161220_115858 img_20161220_120937 img_20161220_120019

Az, hogy egy európai nagyvárosban mindenütt sirályok vannak, számomra szintúgy nagyon különleges. Ezek a sirályok nem olyan balatoni minipéldányok, hanem egészen nagy méretűek. Úgy tudnak pózolni a sziklákon, műemlékeken, akár azok az emberi szobrok, akik a turistalátványosságok környékén tűnnek fel régi korokat idéző jelmezeikben. Lisszabont ezek a sirályok is különlegessé teszik. Jelzik, hogy közel a tenger, azaz óceán. Ahol a Tejo folyó összeér a végtelen vizekkel, ott az ember különösen törpének érzi magát. És ügyetlennek, elnézve a kárókatonák és sirályok búvármutatványait és légtornáját. 

img_20161220_121020

Ami különösen nem fér a fejembe, hogy egy kissé lehangoló külvárosi patakocska hogy a csudába’ tud otthont adni kacsák és vízityúkok százainak. A kép azért nem sikerült valami jól, mert nem igazán akartam sokáig mutogatni a telefonomat: a környék nem éppen bizalomgerjesztő. No de akkor sem tudtam megállni, mert ezek a vízityúkok kb. száz társukkal meg egy rakás, éktelenül rikoltozó vadkacsával ebben a csatornában laknak, úszkálnak, élik az életüket. Ők tudják. 

img_20161220_082307

Pedig az a Lisszabon, amit a turista ismerhet, alapvetően rendezett, tiszta. A nagyvárosok szokásos bajaitól eltekintve varázslatos. És a varázsához, bizony, a mindenhol fellelhető madarak is hozzátartoznak. 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!